پیغام سیستم :

5000-515-599 سامانه پیام کوتاه

sing

چکیده:

در این مقاله درباره رابطه فلسفه با دین چالشهایی را مطرح و مورد بررسی قرار می دهم. در ابتدا با تعریفی مختصر دین و فلسفه را معرفی نموده و در ادامه استراتژی هایی که در رابطه فلسفه و دین وجود دارد بیان می شود. که منجر به نتیجه گیری می شود که در پایان به طور کلی بیان خواهد شد.

مقدمه:

شبيه بودن اهداف دين و فلسفه كه هر دو به نوعي تلاش در تبيين جهان و تعيين علل غايي آن دارند گاه باعث رقابت، گاه باعث همياري و گاه باعث طرد يكي از اين دو در غرب بوده است.

در طول تاريخ فلاسفه از دو جنبه سعي در تشخيص پديده ها داشته اند. اول از طريق تلاش براي آگاهي از كلي ترين خصوصيت هر موجود از كثرت و وحدت، هويت و اختلاف و فعل و انفعال. اين همان ديدگاهي در فلسفه است كه با علم مشترك است و در قرون هفدهم و هجدم فلسفه طبيعي ناميده شد و امروزه ميدان عمل خويش را به علم واگذار كرده است. اما در ديدگاهي ديگر فلسفه جستجوي پاسخ در برابر حيرت انسان را بر عهده داشت. حيرت در مورد هستي اشياء، حيرت در برابر علل وجود ممكنات و سوال از اينكه چه نيرويي باعث وجود حركت در كليت جهان است. فلسفه در اين ديدگاه داراي حوزه هاي عمل مشترك با دين ميباشد. اين اشتراك حوزه عمل و شبيه بودن اهداف دين و فلسفه (كه هر دو به نوعي تلاش در تبيين جهان و تعيين علل غايي آن دارند) گاه باعث رقابت، گاه باعث همياري و گاه باعث طرد يكي از اين دو بوده است.


جهت مشاهده فهرست مطالب اينجا کليک کنيد

با کليک بر روي دکمه دانلود به صفحه پرداخت هدايت ميشويد و ميتوانيد با کليه کارت هاي بانکي پرداخت را انجام دهيد

پس از پرداخت به صفحه دانلود منتقل ميشويد و ميتوانيد همان لحضه فايل را دانلود کنيد

براي دانلود روي دکمه زير کليک کنيد

در صورت هرگونه مشکل در خريد با شماره 9343-902-0930 تماس بگيريد
مطالب مرتبط

Related Posts
logo-samandehi