sing

  مقدمه: 

الف) محتوا چیست ؟

در فرایند آموزش، آن چه معلم برای تدریس پیش بینی نموده و مدارک دیده است و در ضمن تدریس، بروز و جلوه می کند. هم چنین آن چه از تعامل دانش آموزان با یکدیگر حاصل می شود، بخشی از محتوا را تشکیل می دهد.

یعنی علاوه بر مفاهیم، مهارتها و نگرشهایی که تهیه کنندگان محتوای برنامه درسی در نظر گرفته اند رابطه ی معلم با دانش آموزان با یک دیگر نیز منشأ بخشی دیگر ازمحتوا است.

 ب) نقش محتوا در برنامه های جدید:

در برنامه ی جدید تربیت دینی با توجه به تغییراتی که در تلقی نسبت به محتوای آموزش،نقش واهمیت آن در فرایند آموزش و یادگیری ونیز سطح دانش ومهارتهای معلمان رخ داده محتوای آموزشی دیگر تنها به متون مکتوب کتابهای درسی منحصر نمی شود. تصاویر هدیه های آسمان، فعالیتهای کتاب کار و مطالب راهنمای معلم، هر کدام به سهم خود بخشی از محتوای برنامه را تشکیل می دهند، به همین جهت برخی از درسها به ظاهر مطلب چندانی برای یادگیری ندارند. این در حالی است که متن و تصاویر آن، راه ورودی برای برای فعالیتهای یادگیری توصیه شده در کتاب راهنمای معلم ونیز سایر  فعالیتهای مورد نظر آموزگار می باشد.

هدف:  هدف چیزی است که به وسیله ی محتوا تحقق می یابد.

 ج) نقش محیط:

محیط را اعم از فضای کلاس، نحوه ی چینش صندلی ها، تصاویر نصب شده برروی دیوار،رنگ کلاس و… و صداهایی که می شنوند می دانیم، مربیان محترم می توانند در زیباسازی کلاس و چینش صندلی ها و .. اعمال نظر و سلیقه کنند و هم چنین می توانند از محیط های دیگر نظیر حیاط مدرسه، پارک ها و فضاهای طبیعی استفاده های فراوانی ببرند، تربیت دینی به محیط های بکر و زیبای طبیعی نیاز دارد.

 د) نقش ارزیابی :

شیوه های ارزشیابی دراین برنامه، ضمن از نظر دور نداشتن واقعیت هایی که نظام ارزشیابی فعلی محصول آنها به شمار می رود. با تکیه بر دیدگاه های نوین روانشناسی تربیتی و یا درنظر داشتن روش های ارزشیابی مناسب با رویکردهای جدید در تربیت دینی تنظیم گردیده است.

روشهای جدید ارزشیابی علاوه بر بررسی نتیجه ی عملکرد شاگرد درتمام طول فعالیتهای آموزشی، نوع فعالیت و میزان علاقه و انگیزه ی دانش آموزرانیزمورد مشاهده ی دقیق چاپ شده قرارمی دهند و نتایج را مثبت می کنند.

بنابراین ارزشیابی به صورت مستمر انجام می شود ودیگر نیازی به اتکا به آزمون های پایان سال تحصیلی و ایجاد شرایطی خاص برای امتحان وجود ندارد.


جهت مشاهده فهرست مطالب اينجا کليک کنيد

با کليک بر روي دکمه دانلود به صفحه پرداخت هدايت ميشويد و ميتوانيد با کليه کارت هاي بانکي پرداخت را انجام دهيد

پس از پرداخت به صفحه دانلود منتقل ميشويد و ميتوانيد همان لحضه فايل را دانلود کنيد

براي دانلود روي دکمه زير کليک کنيد

در صورت هرگونه مشکل در خريد با شماره 9343-902-0930 تماس بگيريد
مطالب مرتبط